Connect with us

Kuriozitet

5 Fjalët që do ta ndriçojnë rrugëtimin e jetës tënde

Published

on

Gjuha është plot me fjalë që mund ta formësojnë jetën tonë bazuar në mënyrën se si i interpretojmë ato. Ne kërkojmë fjalë që të na ndihmojnë të jetojmë një jetë më të mirë, fjalë që na sjellin lumturi, kuptimplotë dhe të gëzueshme.

Kur të jeni gati për të krijuar një listë fjalësh të jetës, është më mirë t’ia filloni me ato bazë.

Këto pesë fjalë të fuqishme nuk janë të sofistikuara as të vështira, por kanë aftësinë për të ta ndryshuar jetën.

JO

“Gjysma e problemeve të kësaj jete mund të ndodhin duke u nxituar në të thënit po dhe duke mos thënë në momentin e duhur.” – Josh Billings

Të thuash Jo mund të duket paksa negative, por kur përdoret siç duhet mund të jetë një mjet i fuqishëm për të na ndihmuar ta jetojmë jetën tonë më mirë.

Fjala Jo, na lejon të ndalojmë të bëjmë gjëra pa vetëdije. Shtimi i fjalës “Jo” në fjalorin tonë do të na japë fuqinë për të menduar për kërkesën që na bëhet dhe për të përcaktuar nëse kërkesa do të shtojë vlerën e jetës sonë.

Kjo na ndihmon për të mbrojtur kohën dhe energjinë tonë, kështu që ne do t’i kemi rezervë për të ndjekur gjërat që vërtetë kanë rëndësi në jetë.

PO

“Nëse dikush ju ofron një mundësi të mahnitshme dhe nuk jeni të sigurt që mund ta bëni atë, thuani po. Më pas mësoni se si ta bëni atë më vonë. “- Richard Branson

Ndërsa të mësuarit e fuqisë së fjalës JO është e rëndësishme, duhet thënë se ajo ende luan një rol kritik në rritjen tonë personale. Duke thënë PO nuk ka të bëjë me pranuarit e sa më shumë gjërave, veçanërisht ato që nuk doni t’i bëni.

“PO” ka fuqi kur ju thoni po për gjërat e duhura. Për të bërë po-në të fuqishme në jetën tonë, ne duhet të gjejmë guximin për të bërë gjërat që duam të bëjmë.

Kur ne përgjigjemi JO për shkak të kohës së kufizuar, mungesës së parave ose paaftësisë për të parë se si do të funksionojnë gjërat në fund, ne po i mohojmë vetes mundësinë për të ndjekur rrugën tonë të synuar.

Nuk ka asnjëherë kohë të duhur, para të mjaftueshme dhe kurrë nuk do të jemi të sigurtë për fundin e përrallave. Mësimi është se duhet të thuash PO gjithsesi.

BESO

“Besoni se ju mundeni dhe ju jeni në gjysmë të rrugës që keni nisur” – Theodore Roosevelt

Për të bërë diçka, duhet të besosh. Duke besuar në veten tuaj, besimin, vetë-efikasitetin ose çfarëdo që ne e quajmë, duke e ditur pa dyshim se jemi kompetent dhe shanset tona për sukses janë të larta, do të jetë një nxitës i madh për të arritur rezultatet e dëshiruara.

Si të krijoni një besim të fortë tek vetja? Përmes përvojës, patjetër. Të veprosh, të mësosh dhe të bësh diçka më shumë krijon besimin për të vazhduar, sepse çdo herë përmirësohesh. Pra, besoni dhe pastaj veproni.

NGULMO

Ne ndërmorëm rrezikun dhe thamë po, ne besojmë se mundemi dhe tani fillon testimi i vërtetë – dhe do të ketë realisht një test.

Këmbëngulja përkufizohet si “përpjekja e vazhdueshme dhe e palëkundur për të bërë ose arritur diçka pavarësisht nga vështirësitë, dështimet ose kundërshtimet”. Këmbëngulja nuk është të bësh diçka pa pushim ndërkohë që pret një rezultat tjetër.

Kur besojmë që mundemi, duhet gjithashtu të besojmë se kemi forcën, vendosmërinë dhe këmbënguljen për të vazhduar luftën për gjërat që kanë rëndësi për ne. Ne nuk duhet të heqim dorë ose të dorëzohemi, ne duhet thjesht të gjejmë mënyra për të dhënë më shumë nga vetja dhe për ta vënë atë në punë për ne.

DASHURO

“Nganjëherë zemra sheh atë që syri se sheh dot.” – H. Jackson Brown, Jr.

Dashuria është emëruesi i përbashkët i njerëzimit. Nëse është dashuria romantike, dashuria familjare ose dashuria miqësore, një jetë e gjatë dhe e lumtur varet nga dashuria.

Është një ndjenjë universale që kontribuon në sigurinë tonë, vetëbesimin dhe lidhjen me të tjerët.

Studimet kanë treguar se fëmijë në jetimore që nuk ishin të rrethuar me dashuri, domethënë ata ishin injoruar dhe kishin shumë pak dashuri, do të vdisnin të rinj pa ndonjë shkak të njohur fizik.

Jetimët që morën vëmendje të vazhdueshme dhe u prekën nga dashuria, u rritën në gjendje që të funksiononin shoqërisht dhe të ruanin marrëdhënie të shëndosha.

Kur ne ndjejmë ndjenjën e thellë të dashurisë, bëhemi më të mëshirshëm, mirënjohës dhe optimistë. Është dashuria që na jep besimin se mundemi dhe aftësia për të këmbëngulur drejt një jete që ka rëndësi dhe që ia vlen të jetosh.

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Kuriozitet

5 shpikje që nuk i njihnit ende dhe që do t’ju befasojnë

Published

on

Pneumatikë për kuajt

Materiali i rrotave të automjeteve siguron një kapje të mirë. Pse të mos i përshtasim për patkojtë e kuajve? Këtë pyetën ata të ContiTech dhe një e thënë dhe një e bërë. Sipërmarrja e pneumatikëve në bashkëpunim me Turfcord krijoi disa mbrojtëse për patkonjtë e kuajve. Për mijëra vjet kuajt kanë përdorur hekur që ka zvogëluar gjatësinë e hapit me përafërsisht 10%, kanë dëmtuar shtresën mbrojtëse dhe kanë prekur rritjen e shëndetshme të patkoit. Lehtësimi i tensionit që vuajnë kafshët në artikulacionet e tyre dhe përmirësimi i hapit është qëllimi i këtyre mbrojtëseve elastike të afta të mbeten të ngjitura deri në 8 javë.

Thuajini lamtumirë lidhëseve

Këpuca e parë inteligjente në botë është e aftë të rregullojë vetë këmbët e tua, t’u japë nxehtësi shollave dhe të na lajmërojë për ndonjë dëmtim të mundshëm. Smartshoes i Digitsole funksionojnë si një byzylyk Fitbit, mjafton vetëm t’i veshësh dhe të ecësh apo e të vraposh dhe dërgojnë informacion përmes Bluetooth-it në telefon në mënyrë që të kontrollosh shëndetin tënd, të dish kaloritë që janë djegur apo edhe nëse e ke mbajtur posturën e përshtatshme për të evituar dëmtime apo edhe lodhje. Po nëse keni ftohtë? Me celular mund të rregullosh temperaturën e shollës që këmbët të ngrohen. Një tjetër cilësi e këtyre është edhe rregullimi i këmbëve. Nuk janë automatike dhe janë pak të ngadalta, kështu që më mirë t’i evitoni në rast të ndonjë urgjence.

Internet me shpejtësinë e dritës

Për të lidhur aparatet nuk është më e nevojshme të përdoret wi-fi tradicional. Kjo llambë e quajtur MyLifi nga krijuesit e Oledcomm realizon lidhjen me një sërë aparaturash duke përdorur si mjet trasmetimi dritën led me një shpejtësi 100 herë më të shpejtë sesa wi-fi tradicional. Një nga avantazhet e saj është se nuk saturon spektrin dhe lejon lidhje më të sigurta. Një nga mangësitë është se fusha e veprimit është vetëm disa dhjetra metra.

Skelet i jashtëm për të banuar

Disa miq duke ecur në shkretëtirë në Kaliforni, kur mbërritën në një zonë të quajtur Joshua Tree, 200 km larg nga Los Angeles tha: “A e dini çfarë imagjinoj këtu?” Hapi kompjuterin dhe tregoi imazhet e një dizenjoje të marrë nga interneti. Shtëpia ekscentrike, e ideuar nga një studioja australiane Make Models. Pasi kontaktoi me ndërtuesit, projekti filloi të ndërtohej mbi një sipërfaqe prej 36 ha. Shtëpia zë 200 m2, tri dhoma gjumi, kuzhinë, dhomë ngrënie dhe një strukturë të bazuar në kontenierët detarë të orientuar secili prej tyre për të favorizuar shikimin pa humbur intimitetin.

Një më shumë në familje

Robelf është një ndihmës personal i aftë të marrë urdhra, të tregojë histori, riprodhojë video apo e të bëjë videotelefonata. Është 85 cm, peshon 7 kg dhe është i gatshëm të bëjë të gjitha të nevojshmet për t’u bërë një anëtar i familjes. Robelf është një android që luan rolin e një shërbëtori duke i trasmetuar urdhrat tuaja dhe dëshirat tuaja tek elektroshtëpiaket, është edhe si një polic sigurimi që mbron shtëpinë falë sensorëve të zërit, shikimit dhe pozicionimit, sepse teknologjia e njohjes faciale lejon të zbulojë prezencën e të huajve në brendësi të shtëpisë dhe ta sjellë informacionin në kohë reale përmes alarmeve në telefon. Është prezantuar nga Robotelf techologies dhe ka një ekran të prekshëm prej 1280 x800, një kamera me 5 megapixel, 4 mikrofonë, 4 sensorë me ultratinguj dhe 3 infra të kuqe që lejojnë të shmangen pengesat kur ecën. Burimi/ horizonti.al

Continue Reading

Kuriozitet

5 raste kur mardhënia intime mund të jetë vdekjeprurëse

Published

on

Më e rrezikshmja dhe më vdekjeprurëse është gjithsesi SIDA.
1. Sëmundjet që barten seksualisht Sëmundjet më të shpeshta seksualisht bartëse janë herpesi gjenital, hepatitis B, klamidia dhe sëmundjet që barten për shkak të mos mbrojtjes gjatë marrëdhënieve seksuale. Më e rrezikshmja dhe më vdekjeprurëse është gjithsesi SIDA, ndërsa shumë i rrezikshëm është edhe VHP (Virusi Human Papiloma), i cili mund të shkaktojë kancerin e qafës së mitrës. Duhet patur parasysh që tek shumë sëmundje që barten mes gjinive nuk dallohen kurrfarë simptome, dhe në momentin kur ato paraqiten, sëmundja veçse ka përparuar shumë. Për këtë është e rëndësishme të përdorni mbrojtje dhe të testoheni rregullisht për sëmundjet e bartura seksualisht. 2. Gjendja e rëndë shëndetësore Sigurisht keni dëgjuar për rastet kur dikush ka vdekur gjatë seksit, dhe mund t`ju ketë dukur e pamundshme! Këto raste janë shumë të rralla dhe zakonisht arsyeja është gjendja e rëndë shëndetësore, më së shpeshti në lidhje me sëmundjet e zemrës. Shmangni aktivitetet e shpeshta seksuale nëse keni anginë, aritmi, hipertension të pakontrolluar, kardiomiopati…Në rastet serioze, le të themi psh. në rastet kur keni patur infarkt paraprakisht, mjeku do të ju këshillojë se sa kohë do të ju duhet të abstenoni. 3. Disa afrodiziakë mund të jenë të rrezikshëm Me shekuj, njerëzit kanë përdorur simulantë për të përmirësuar jetën seksuale. Megjithatë, afrodiziakët ndonjëherë mund të jenë shumë të rrezikshëm.
Pas disa rasteve të sulmeve të zemrës por edhe të vdekjes, Organizata Botërore e Shëndetësisë, e ka ndaluar distribuimin e simulantëve të caktuar seksualë, megjithëse mund të gjenden ende në tregje.

Para përdorimit të çfarëdo afrodiziaku, sigurohuni që nuk i takoni grupeve të rrezikuara (zakonisht janë personat që kanë problem me zemër dhe me tension të lartë të gjakut).

4. Kondomët nga lateksi mund të jenë vdekjeprurës

Kondomët nga lateksi janë shumë të popullarizuar, por disa njerëz janë alergjik në këtë material. Reaksionet më të shpeshta janë urtikaria gjenitale ndërsa në disa raste mund të vije tek reaksionet e rënda, ku ndihma e parë është e nevojshme.

Si zëvendësim adekuat mund të ju shërbejnë kondomët nga poliuretani apo nga materialet tjera mbrojtëse.

5. Seksi në shtatzëni është i sigurt, me disa përjashtime

Frika gjatë seksit se mos lëndohet shtatzëna apo foshnja në të shumtën e rasteve është pa bazë. Nëse shtatzënia është e shëndetshme, nuk ka arsye që të përmbaheni nga seksi.

Megjithatë, nëse shtatzënia është me rrezik të lartë, nëse keni vërejtur gjak apo rrjedhje të lëngut amniotik nga vagina, shmangni marrëdhëniet seksuale. Gjithashtu, përdorimi i ndihmësve seksualë mund të shkaktojë infeksione dhe lëndime, këto përjashtime mund të jenë të rrezikshme për nënën dhe foshnjën.

Burimi : http://kosovarja.al

Continue Reading

Kuriozitet

9 vendet ku njerëzit nuk sëmuren

Published

on

Ekzistojnë 9 vende, ku përhapja e sëmundjeve më të zakonshme është shumë e ulët. Ja cilat janë ato dhe arsyet përse ndodh kjo.

Vendasit në Pekin shumë rrallë preken nga artriti. Sipas të dhënave, kjo lidhet me faktin se niveli i obezitetit apo problemet me peshën në Kinë është shumë i ulët.

Vendasit në Meksikë nuk vuajnë nga rritja e kolesterolit. Në Meksikë, problemet me kolesterolin apo sëmundjet e zemrës janë pothuajse inekzistente. Kjo vjen si rrjedhojë e dietës ushqimore që mban popullata e këtij vendi, e cila përmban ushqimet vendase, siç janë: misri, fasulet, kungulli.

Japonezët preken shumë pak nga problemet me depresionin. Kjo mund të vijë edhe si pasojë e faktit se meshkujt japonezë nuk e pranojnë apo nuk e raportojnë gjendjen e tyre depresive.

Indianët veriorë kanë norma të ulëta të sëmundjes së alzheimerit. Sipas ekspertëve, kjo vjen nga dieta e pasur me karbohidrate, yndyra të shëndetshme, fasule dhe pak mish. Pjesë e dietës është edhe përdorimi i pluhurit të tumerikut.

Nigeria ka nivelin më të ulët të sëmundjeve kancerogjene në botë. Arsyeja se përse ndodh kjo, nuk është shumë e qartë, por sipas studimeve përdorimi i produkteve vendase dhe ushqimeve të gatuara në shtëpi, e ulin riskun e shfaqjes së sëmundjeve kancerogjene.

Sardenja ka shkallën më të lartë të banorëve që kanë jetuar deri në moshën 100-vjeçare. Sekreti është një kombinim i dietës (fruta, perime, vaj ulliri, hudhra dhe pak mish) dhe stilit të jetesës (njerëzit punojnë deri në moshën 90-vjeçare) dhe gjenetikës.

Kina ka nivelin më të ulët të personave të prekur nga kanceri i prostatës. Arsyeja mund të jetë dieta (përfshin kryesisht çajin jeshil), stërvitja apo gjenetika.

Egjiptianët preken shumë rrallë nga sëmundja e parkinsonit. Si rrjedhojë e mosekspozimit të tepruar ndaj pesticideve apo kimikateve.

Vendet myslimane preken rrallë nga kanceri i lëkurës. Kjo sepse tradicionalisht pjesën më të madhe të kohës janë të mbuluar, duke qenë të mbrojtur nga dielli. Ata gjithashtu nuk shkojnë në plazh dhe nuk e ekspozojnë trupin në diell.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2018, powered by Albgjithcka.